O SZACUNKU…

Przewidywania niektórych astrologów, stwierdzających, że ludzkość, w tym Europa, przejdzie metamorfozę pozwalającą wkroczyć w erę mądrości i wartości, są ze wszech miar optymistyczne.

Patrząc na świat, sądzę, że owa przemiana nie będzie ani szybka, ani łatwa do powszechnego zaakceptowania. Być może wpływ za zmianę przyniesie jakieś nowe odkrycie naukowe, które pozwoli ludzkości inaczej spojrzeć na rzeczywistość?

Czytaj dalej O SZACUNKU…

O POZIOMIE NAUKI…

W lipcu 2017 r. znalazłem w Internecie apel Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Wyższych do Prezydenta RP w związku z aktualną sytuacją polityczną w kraju. Sygnatariuszami apelu było 20 rektorów i byłych rektorów polskich uczelni.

W apelu zaakcentowano niepokojące zjawiska polityczne w Polsce oraz zaapelowano do Prezydenta o niepodpisywanie przyjętych przez Sejm ustaw ze względu na ich niezgodność z Konstytucją oraz niedopuszczalny tryb procedowania i podjęcie stosownych rozmów dotyczących reformy sądownictwa.

Czytaj dalej O POZIOMIE NAUKI…

DOBROSĄSIEDZKIE STOSUNKI…?

W dniu 25 sierpnia 2017 r. TVP 1 wyemitowała film pt. „Winnetou-ostatnia bitwa” – western produkcji niemieckiej z 2016 r. Jako fan Karola Maya i filmów opartych na jego powieściach, oglądałem utwór z zainteresowaniem.

Znana mi jest cała seria westernów jugosłowiańsko-niemieckich z lat 60-tych XX wieku, oparta na powieściach Karola Maya, toteż element porównawczy miał priorytetowe znaczenie.

Poza tym, Karol May jawi się na stronach powieści, jako humanista, pokojowo nastawiony do rzeczywistości. Wreszcie, filmy przygodowe przypominają mi moją młodość i fascynację tematem.

Czytaj dalej DOBROSĄSIEDZKIE STOSUNKI…?

EKONOMIA, CZY SPEKULACJA…?

Patrząc na naszą gospodarkę nie tylko rodzimą ale szerzej unijną, zastanawiam się nad źródłem kryzysu, którym wciąż, niemal na co dzień jesteśmy straszeni. Dzisiaj mamy podobno dobrą passę ekonomiczną ale co będzie  jutro, nie wiadomo?

Nie jestem ekonomistą toteż problemami tymi zajmę się z pozycji laika zainteresowanego odpowiedzią na wątpliwości budzone przez proces logicznego rozumowania. Pamiętam wykłady z ekonomii kapitalizmu prowadzone na UJ przez prof. Bronisława Oyrzanowskiego.

Z zajęć tych utkwiły mi w pamięci pewne istotne twierdzenia służące obecnie rozwiązywaniu nawiedzających mnie wątpliwości. Profesor twierdził, że podstawowe prawa ekonomii funkcjonują tak samo w sferze mikro, jak w sferze makro.

Czytaj dalej EKONOMIA, CZY SPEKULACJA…?

SZKOLENIE POLITYKÓW

Doniesienia medialne  związane  z dniem 31 sierpnia 2017 r., jako rocznicą podpisania porozumień sierpniowych, zainspirowały mnie  do analizy kwestii obycia fachowego naszych polityków.

Jako specjalista z zakresu prawa pracy myślę, że wykonywanie każdego zawodu wymaga odpowiednich kwalifikacji przynajmniej formalnych. Tymczasem od polityków wykonujących bardzo ważne dla całego państwa zadania, nie oczekuje się niczego, poza obywatelstwem i wiekiem.

Czytaj dalej SZKOLENIE POLITYKÓW

PARADOKS DEMOKRACJI…

Pamiętam ciekawy polski film pt. „E=mc2”, w którym omawiano paradoks kata. Przypomina to nieco współczesny paradoks demokracji. Paradoks, czyli logiczna sprzeczność jest elementem intrygującym, acz przeciętnie niezrozumiałym.

Gdyby zapytać dowolnego śmiertelnika, który oglądnął ten film, co to jest paradoks kata, odpowiedź byłaby równie niejasna, jak ów paradoks. Podobnie jest z demokracją, o której wszyscy krzyczą, a ściśle rzecz biorąc mało kto ma o niej zielone pojęcie.

Rządy demokratycznie wybranej większości w wolnych wyborach – tak brzmiałaby być może odpowiedź co bardziej światłego przedstawiciela tego systemu sprawowania władzy. I co dalej, jak echo w lesie niesie się pytanie o szczegóły?

Czytaj dalej PARADOKS DEMOKRACJI…