O SZACUNKU…

Przewidywania niektórych astrologów, stwierdzających, że ludzkość, w tym Europa, przejdzie metamorfozę pozwalającą wkroczyć w erę mądrości i wartości, są ze wszech miar optymistyczne.

Patrząc na świat, sądzę, że owa przemiana nie będzie ani szybka, ani łatwa do powszechnego zaakceptowania. Być może wpływ za zmianę przyniesie jakieś nowe odkrycie naukowe, które pozwoli ludzkości inaczej spojrzeć na rzeczywistość?

Czytaj dalej O SZACUNKU…

O POZIOMIE NAUKI…

W lipcu 2017 r. znalazłem w Internecie apel Prezydium Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Wyższych do Prezydenta RP w związku z aktualną sytuacją polityczną w kraju. Sygnatariuszami apelu było 20 rektorów i byłych rektorów polskich uczelni.

W apelu zaakcentowano niepokojące zjawiska polityczne w Polsce oraz zaapelowano do Prezydenta o niepodpisywanie przyjętych przez Sejm ustaw ze względu na ich niezgodność z Konstytucją oraz niedopuszczalny tryb procedowania i podjęcie stosownych rozmów dotyczących reformy sądownictwa.

Czytaj dalej O POZIOMIE NAUKI…

DOBROSĄSIEDZKIE STOSUNKI…?

W dniu 25 sierpnia 2017 r. TVP 1 wyemitowała film pt. „Winnetou-ostatnia bitwa” – western produkcji niemieckiej z 2016 r. Jako fan Karola Maya i filmów opartych na jego powieściach, oglądałem utwór z zainteresowaniem.

Znana mi jest cała seria westernów jugosłowiańsko-niemieckich z lat 60-tych XX wieku, oparta na powieściach Karola Maya, toteż element porównawczy miał priorytetowe znaczenie.

Poza tym, Karol May jawi się na stronach powieści, jako humanista, pokojowo nastawiony do rzeczywistości. Wreszcie, filmy przygodowe przypominają mi moją młodość i fascynację tematem.

Czytaj dalej DOBROSĄSIEDZKIE STOSUNKI…?