DIALOG KONSTRUKTYWNY… 6

Karabeusz (K). Kiedy rozmawialiśmy o naruszeniu Konstytucji w sprawie zasad ułaskawiania oraz nowych reguł wyboru sędziów powiedziałeś, że w tym zakresie PiS ustawy zasadniczej nie naruszył. Z twoich słów logicznie wynika, że w jakimś zakresie jednak naruszył?

Tadeusz Michał Nycz (TMN). To prawda. Rządzący poprzednio naruszyli Konstytucję w związku z poddawaniem ocenie Trybunału Konstytucyjnego ustawy o Trybunale Konstytucyjnym i publikowaniu takich orzeczeń.

Czytaj dalej DIALOG KONSTRUKTYWNY… 6

DIALOG KONSTRUKTYWNY… 5

Karabeusz (K). Rozumiem, że bezstronność sędziego nie zależy od tego przez jaką opcję polityczną został wybrany?

Tadeusz Michał Nycz (TMN). Oczywiście, że tak. Każdy sędzia jest wybrany przez władzę reprezentującą określone poglądy polityczne, dlatego tym sposobem rozumując jak to dzisiaj się mówi, żaden sędzia nie byłby bezstronny. W celu umożliwienia zachowania bezstronności sędziemu zabroniono przynależności do partii politycznych do związków zawodowych, czy podejmowania działań publicznych sprzecznych z powagą urzędu, który reprezentuje.

Czytaj dalej DIALOG KONSTRUKTYWNY… 5

DIALOG KONSTRUKTYWNY… 4

Karabeusz (K). Nie da się wszystkiego naraz zmienić, a  aktualnie trwają prace nad ograniczeniem składki zdrowotnej, która dobija małych pracodawców.

Tadeusz Michał Nycz (TMN). Nie twierdzę, że składka zdrowotna nie mogłaby zostać lepiej ukształtowana dla pracodawców, ale to nie jest główny problem, bo z powodu płacenia obecnej składki zdrowotnej żaden pracodawca nie zlikwiduje działalności.

Czytaj dalej DIALOG KONSTRUKTYWNY… 4

DIALOG KONSTRUKTYWNY… 3

Karabeusz (K). Co miałeś na myśli mówiąc o eliminacji wiążącej wykładni ustaw, jako działaniu karygodnym i co najmniej nadgorliwym?

Tadeusz Michał Nycz (TMN). Trudno mi formułować jednoznaczne twierdzenia na ten temat, ponieważ posiadam za małą wiedzę ze sfer polityczno-prawnych. Mogę jedynie podzielić się swoimi przypuszczeniami.

Czytaj dalej DIALOG KONSTRUKTYWNY… 3

DIALOG KONSTRUKTYWNY… 2

Karabeusz (K). Dlaczego zarzucasz sędziom orzekanie w sprawie karnej, która leży w ich kognicji? Przecież oni robili tylko to, co do nich merytorycznie należało?

Tadeusz Michał Nycz (TMN). Sędzia nie może działać na zasadzie sobiepaństwa, lecz ma obowiązek prowadzić proces na podstawie i w granicach prawa (art. 7 Konstytucji). Jeżeli najwyższy przedstawiciel państwa w drodze prerogatywy dokonał ułaskawienia podsądnego, to sąd jest tym związany, chyba, że wykaże wyraźny błąd ułaskawiającego, co ogranicza się do skazanego przez Trybunał Stanu, bo takiej sytuacji nie dopuszcza art. 139 Konstytucji.

Czytaj dalej DIALOG KONSTRUKTYWNY… 2

DIALOG KONSTRUKTYWNY… 1

Karabeusz (K). Zajmujesz się w blogu prawem konstytucyjnym. Byłeś glosatorem wyroków Trybunału Konstytucyjnego, Sądu Najwyższego i dlatego zwracam się do ciebie o ocenę statusu prawnego posłów Kamińskiego i Wąsika.

Tadeusz Michał Nycz (TMN). To nie będzie taka prosta sprawa, ponieważ glosator orzeczenia sądowego musi znać zarówno sentencję wyroku jak i pełne uzasadnienie, a w przypadku powołanych panów takiej wiedzy nie posiadam.

Czytaj dalej DIALOG KONSTRUKTYWNY… 1

DIALOG KONSTRUKTYWNY LXIII

Karabeusz (K.) Jesteśmy po wyborach. Formalnie zwyciężył PiS, ale będzie miał problemy ze stworzeniem rządu, mimo, że Prezydent powierzył tę misję Mateuszowi Morawieckiemu. Jakie przewidujesz dalsze zdarzenia?

Tadeusz Michał Nycz (TMN.) Nie przypisuję sobie roli wróżki, toteż nie będę zgadywał najbliższej przyszłości.

Czytaj dalej DIALOG KONSTRUKTYWNY LXIII

DIALOG KONSTRUKTYWNY LXII

Karabeusz (K.) Przyznałeś mi rację, że trafnie zdiagnozowałem rzeczywistość w zakresie skutków niewiedzy politycznej kolejnych współczesnych pokoleń. Co z tym można zrobić?

Tadeusz Michał Nycz (TMN.) Sprawa jest złożona i trudna do naprawy. Poszczególne państwa zachodnie uczyły się demokracji przez wiele dziesiątków lat i poza może Szwajcarią, w Europie mamy marne tego rezultaty. My, chcielibyśmy w pełni pojąć meandry polityki w znacznie przyspieszonym czasie, czego chyba zrobić się nie da?

Czytaj dalej DIALOG KONSTRUKTYWNY LXII