Przeczytałem intrygujący artykuł pt. „Polski podbój Szwecji”(„Historia” 06-07 z 2023 r.), w którym autor wychwala zalety króla Zygmunta III Wazy, przypisując mu genialny pomysł unii ze Szwecją i tym sposobem opanowanie całego Bałtyku.
Kategoria: Historyczne
ROZMYŚLANIA…
Okres świąteczny sprzyja rozważaniom na tyle dogłębnym, że niepokoi człowieka, ponieważ wyprowadza z codziennego zapracowania, zmuszając do poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania.
HISTORIA I TERAŹNIEJSZOŚĆ…
Motto: porażająca diagnoza upadku cywilizacji zachodniej…
Przeczytałem z zainteresowaniem pierwszy tom pozycji „Historia i teraźniejszość”, autorstwa prof. Wojciecha Roszkowskiego. Książka proponowana jest jako podręcznik do nauki historii dla liceów i techników.
OŚWIATA…
Mamy obecnie hit oświatowy pt. „Historia i teraźniejszość 1945-2015” autorstwa profesora Wojciecha Roszkowskiego. Rozgorzała szeroka publiczno-medialna dyskusja na temat podręcznika, który ma być używany od roku szkolnego 2022/2023.
MANOWCE HISTORII…
Historia, jako matka wszechczasów, w roli kłamstwa jawi się niestety często i w każdej epoce. Jej etymologia wywodzona jest z przeplatania dat i faktów poukładanych komentarzowo wedle dowolnego scenariusza osoby ją piszącej.
HISTORIA II
Równolegle prawie ze sprowadzeniem emigrantów z Afryki i Azji, Niemcy wymyślili, że będą prowadzić energetyczne interesy z Rosją i przy pomocy energii poczną gospodarczo panować w formie zbliżonej do kolonialnej, nad słabszymi partnerami unijnymi.
HISTORIA I
Historia jest matką wszelkich nauk, co postaram się przy okazji szczegółowo udowodnić. W tym miejscu koncentruję uwagę na klasycznej historii, jako matce nauk społecznych, co jest chyba dla wszystkich aksjomatem, czyli pewnikiem nie do podważenia?
SPECJALIŚCI OD HISTORII…
Przyglądałem się i przysłuchiwałem komentarzom TVN dotyczącym „marszu niepodległości”, zorganizowanego w Warszawie w dniu 11.11.2021 r. Marsz blokowany przez prezydenta tego miasta, jednak się odbył, ponieważ przybrał państwowy charakter, mający pierwszeństwo przed każdym innym publicznym zgromadzeniem.
TAJEMNICA FARAONA…
Ostatnio zapoznałem się z ciekawym opracowaniem Adama Łukaszewicza pt. „O „Faraonie” Bolesława Prusa – starożytny Egipt i kontekst polski” (Pamiętnik Literacki 2017, 2, s.27-53). Autor analizuje i ocenia powieść pod kątem wartości historycznej.
DEMOKRACJA SZLACHECKA I WSPÓŁCZESNA…
Z zainteresowaniem przeczytałem „Dzieje Polski, tom 4 – lata 1468-1572, trudny złoty wiek” autorstwa Andrzeja Nowaka z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ciekawość łączyła się z tym, że profesor historii być może odsłoni fakty dotychczas nieznane.