Określeniem tym zwykło się nazywać intensywne działania zmierzające pozornie do jakiegoś celu w taki sposób, aby przy założeniu z góry, efektu nie osiągnąć. Istnieje nawet książka pt. „Dookoła Wojtek” potwierdzająca, że świat prawniczy stanął na głowie.
Kategoria: Z teorii prawa
KLOPS…
Motto: magiel medialny, czyli słuchać hadko…
Od czasu do czasu słucham i oglądam polskie media, bo mam nadzieję, że czegoś ciekawego się dowiem. Tymczasem totalna posucha, wszędzie magiel… Jedni tańcują od pieca do okna, a drudzy w odwrotnym kierunku…
KONSTYTUCJA…
Konstytucja, zwana inaczej ustawą zasadniczą, to podstawowy najwyższy akt prawny regulujący funkcjonowanie instytucji państwa, w tym określający prawa i obowiązki obywateli.
PRAWO…
Prawo jest organizatorem stosunków społecznych, mamy z nim do czynienia od narodzin, aż do śmierci, bez niego człowiek nie mógłby funkcjonować w organizmie nazywanym państwem.
WYKŁADNIA AUTENTYCZNA…
Istota prawa, jako organizatora wszystkich stosunków społecznych polega na opracowaniu i uchwaleniu przepisów, regulujących te stosunki i zapewnieniu, aby regulacje prawne były stosowane zgodnie z wolą ustawodawcy.
NALEŻNOŚCI DELEGACYJNE…
Wykładnia sądowa art. 775 § 1 K.p. jest najbardziej charakterystycznym przykładem prawotwórstwa niemającego nic wspólnego ani z kompetencjami sądowymi, ani z poprawnymi regułami wykładni prawa.
WYBORY KOPERTOWE…
Burza prawnicza wokół prezydenckich wyborów kopertowych w 2020 r. oraz rola RPO i sądownictwa administracyjnego, to przykład stosowania wykładni wedle reguły petitio principii, z pominięciem teoretycznych jej zasad, zapisanych w dowolnej encyklopedii prawa.
PRACA W KODEKSIE PRACY…
Pojęcie pracy w regulacjach Kodeksu pracy ma istotne znaczenie w sferze właściwego powiązania podstawowych instytucji tego prawa, których łączne rozumienie przez pryzmat tego wyrazu pozwala na logiczne wyjaśnienie relacji miedzy nimi i stworzenie spójnej oraz zrozumiałej konstrukcji pojęciowej stosunku pracy.
Z TEORII PRAWA…
Zainspirował mnie blog prowadzony od 2023 r. przez prof. dr hab. Arkadiusza Sobczyka (arkadiuszsobczyk.pl) i postanowiłem w pewnym sensie idąc tym śladem wprowadzić do swojego bloga podkategorię: „Z teorii prawa”.