ZAZDROŚĆ II

Uczucie zazdrości występuje w relacjach damsko-męskich i zwykle jest łączone z powiedzeniem: nie ma miłości bez zazdrości. Pomimo istnienia wielu dzieł literatury i filmu opisujących dramaty wynikające z uczucia zazdrości nie zostały wypracowane typowe sposoby pozwalające na egzystencję z tym uczuciem.

Bywa ono różnie rozumiane i używane w potocznym znaczeniu, od korzystnej odmiany połączonej nierozerwalnie z miłością, po znaczenie pejoratywne związane z szaleńczą jego odmianą.

W momencie, gdy dwoje ludzi poznaje siebie i tym samym mamy do czynienia z fazą powstawania związku, albo inaczej zdobywania kobiety przez mężczyznę lub odwrotnie, stan znacznej zazdrości jest uzasadniony zagrożeniem nieosiągnięcia celu.

Im głębsza miłość, tym uczucie zazdrości może występować w bardziej agresywnej formie.  W przypadku uformowania się już związku, jako np. typowego małżeństwa możemy mieć również do czynienia z uczuciem zazdrości, ale nie powinno ono przybierać szaleńczej formy.

Jeżeli jednak tak się dzieje, to mamy sygnał braku właściwego dobrania w sensie równości uczuciowej pomiędzy partnerami. W tych warunkach być może występuje niedopasowanie i ten symptom powinien budzić obawy co do formalnej trwałości bycia razem.

Jeżeli małżonkowie czują się pewnie w utworzonym stadle, to uczucie zazdrości może gdzieś w nieznacznym stopniu występować, natomiast nie powinno przybierać niepokojących rozmiarów.

Czasami zazdrość wynika bądź z niedopasowania charakterologicznego, bądź z braku dbałości o bieżący stan związku i przybiera formę rujnująca tę wspólnotę, ponieważ partnerzy nie do końca dokładnie poznali swoje rzeczywiste potrzeby.

Ma to miejsce np. wówczas, gdy jeden z małżonków na każdym kroku usiłuje motywowany uczuciem zazdrości kontrolować zachowanie drugiego, ograniczając tym samym jego wolność osobistą.

Mężczyzna oglądnął się za inną ładną niewiastą i żona wszczyna z tego powodu burzliwą scenę zazdrości, zamiast racjonalnie zastanowić się, czy istnieją ku temu uczuciu jakiekolwiek rzeczowe podstawy?

Czym jest taki incydent albo odwrotność, kiedy żona oglądnie się za innym mężczyzną? Zdarzenie nie odbiega od pobytu np. w muzeum, kiedy zafascynowani jesteśmy oglądanymi obrazami, ale z tego faktu nie wynika chęć zawłaszczenia ich w formie kradzieży!

Jeszcze wyższy stopień zazdrości występuje na plaży, która ze swej istoty bardziej uwidacznia nasze osobnicze skrywane piękno ciała. Podobnie będzie z oglądaniem dzisiaj dostępnych w internecie fotografii czy filmów nawet pornograficznych.

Jeżeli stosunki między partnerami są poprawne, to taka ciekawość może przyczynić się do wzbogacenia ich współżycia seksualnego. Będzie jednak zagrożeniem na pewno wtedy, gdy te relacje nie układają się poprawnie.

Wtedy jednak to nie fakt oglądania tych scen jest przyczyną rozluźnienia więzów, ale ona tkwi zupełnie gdzie indziej i tej przyczyny trzeba usilnie poszukiwać oraz doprowadzić do jej likwidacji.

Okazywana zazdrość, jako symptom przeżyć psychicznych jest elementem korzystnym, gdyż ujawnia problemy, których na co dzień nie dostrzegamy. Uczucie to może przynieść korzystne rezultaty, jeżeli będzie właściwie analizowane tak przez wyraziciela jak i odbiorcę.

Jednakże w razie niewłaściwego odbioru, kiedy stosunki między partnerami są poprawne, niepotrzebne usilne okazywanie uczucia zazdrości może być samoistną przyczyną rozkładu związku.

Karabeusz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *