DIALOG KONSTRUKTYWNY XIII

K. Powołanie cytatu z utworu Stanisława Wyspiańskiego prowadzi do wniosku, że historia lubi się powtarzać i trzeba umieć wykorzystywać szanse. Czy obecna władza nie jest właśnie w takiej sytuacji?

TMN. Niewątpliwie obecna władza jest kontynuatorką realizacji idei przyświecających rządowi Jana Olszewskiego. Ale nie stanowi powtórki tamtej.

K. Czemu tak sądzisz?

TMN. Nawet pomijając śmierć naszych elit politycznych w Smoleńsku, obecnie PiS przejął władzę w zupełnie innym stanie faktycznym, przy poważnie skomplikowanych możliwościach rozwoju gospodarczego i z kamieniem u szyi w postaci urzędników brukselskich.

K. To oznacza wspomnianą przez ciebie potrzebę rozwiązania problemów z demokracją przy pomocy odwołania się bezpośrednio do woli suwerena. Ale, co dalej?

TMN. Rozwikłanie problemów demokratycznych wpłynie niewątpliwie korzystnie na relacje ze Stanami Zjednoczonymi, uważającymi się za kolebkę demokracji i podejrzewającymi ustami niektórych środowisk politycznych nieczysto demokratyczne działania naszej władzy. W następstwie tego musiałby się zmienić TVN, jako telewizja mająca prezesów korporacji w USA, co tym samym mogłoby zweryfikować poglądy polityczne wielu przedstawicieli inteligenckiej opozycji, którzy ślepo wierzą w treści przekazywane przez tę dzisiejszą rozgłośnię totalnej opozycji.

K. Czyżby to również miało spowodować zmianę postępowania samej totalnej opozycji?

TMN. Na pewno, gdyż utraciłaby możliwość dokonywania rzekomo poprawnej wykładni polskiego prawa i tym samym jej przedstawiciele nie mogliby farmazonów przedstawiać w Brukseli, czy na dowolnym innych forum międzynarodowym.

K. A, co z gospodarką, inflacją, itd., bo to są problemy najważniejsze?

TMN. Uporządkowanie sceny prawodawstwa, wraz z przywróceniem legalnej wykładni ustaw, bezpośrednio będzie rzutować na stosunki gospodarcze, które z czasem stopniowo zaczną się poprawiać.

K. Słowem eldorado?

TMN. Nic podobnego. Czeka nas potężny, nieznany dotychczas krach gospodarczy, którego w żaden sposób uniknąć się nie da.

K. Dlaczego?

TMN. Tak, jak nie da się nawet przez kilkanaście lat prowadzić gospodarstwa domowego stale na kredyt, tak samo budżet państwa nie może przez dziesiątki lat przybierać formuły deficytu, bez przeplatania go z superatą.

K. Prosto tłumaczy się to przysłowiem: że „z próżnego i Salomon nie naleje”?

TMN. Zgadza się. Kryzys jest i będzie jeszcze potężniejszy i nieunikniony. Spowoduje znaczne obniżenie poziomu życia całego społeczeństwa. Uporządkowanie jednak sfery prawno-demokratycznej i kontynuacja steru przez obecną władzę może stworzyć podstawy do racjonalnej odbudowy gospodarki i w perspektywie czasowej zasobności obywateli.

K. Przeciwnicy polityczni obiecują jednak, że zdołają wydźwignąć nas z problemów, jeśli tylko dojdą do władzy. Czy takie hasła propagandowe nie są kuszące, aby ich poprzeć?

TMN. Wyborcy muszą się opierać na realnych zdarzeniach a nie bajkach i baśniach wciskanych im w ramach wrażej propagandy. Już kilkakrotnie mogli się przekonać na własnej skórze, do czego prowadziła władza PO i jak potężne błędy popełniała, a właściwie jak grała na konto interesu 10% bogatego społeczeństwa polskiego. Przeciwny obóz ogromnej 90% większości narodu musi pójść po rozum do głowy, bo inaczej kolejny raz da się oszukać przywódcy tej partii, który już kiedyś obiecywał im dostarczanie dóbr przy pomocy naciskania nieistniejącego guzika!

cdn.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *