WOJNA, CZY POKÓJ…? I

Jeśli dzisiaj spojrzeć na układ sił gospodarczych potęg światowych, to trzeba wymienić przede wszystkim: USA, Chiny, Rosję i Unię Europejską. Z polityczno-medialnego punktu widzenia, za ideową demokracją opowiadają się Stany Zjednoczone i Unia Europejska.

Chiny utrzymują koncepcję komunistyczną, a Rosja jest największą zagadką, gdyż nie pasuje do tego typu dualistycznego podziału. Pozostaje państwem obszarowo największym i już choćby z tego powodu wymaga szczególnego zainteresowania.

Mocarstwowe propagandowe osiągnięcia ZSRR okazały się bez pokrycia i dlatego przyniosły klęskę socjalistyczno-komunistycznej ekonomii, co wymagało generalnej przebudowy państwa na inny model.

Niczego nowego nie wymyślono, dlatego dzisiaj gospodarka Rosji oparta jest na ekonomii kapitalizmu, w określonej jego odmianie wraz ze wszystkimi negatywami olbrzymiego zróżnicowania poziomu życia ludności, w stosunku do najbogatszych biznesmenów.

Nastąpiło absolutne zaprzeczenie ideologicznych reżimowych zasad równościowych, które pochłonęły w wyniku rewolucyjnego terroru miliony ofiar ludów Rosji, a następnie Związku Radzieckiego.

Aby współczesny naród rosyjski mógł to zaakceptować, bez kolejnej rewolucji, władza stworzyła ideologiczną koncepcję powrotu do Wielkiej Rosji… Reformatorem stał się Władimir Putin doskonale przygotowany ideologicznie, strategicznie i politycznie…

Rosjanie większościowo zdają sobie chyba sprawę, że u nich ustrój pełnej demokracji typu amerykańskiego, czy zachodnioeuropejskiego nie ma racji bytu i dlatego stworzyli swoją własną ograniczoną demokrację, która w ich warunkach dobrze funkcjonuje.

  1. Putin, jako precyzyjnie znający meandry władzy, dla którego traktat Makiawellego pt. „Książę” stanowi niemalże biblijne słowo, uznał, że ustrój pełnej demokracji nie nadaje się do stosowania w rosyjskich warunkach.

Z tego powodu, dokonał ograniczeń demokracji, trochę na wzór marszałka Józefa Piłsudskiego, który w wyniku zamachu majowego z 1926 r. wprowadził rządy sanacyjne, będące właśnie formą ograniczonej demokracji.

Skuteczność realizacyjna W. Putina znalazła zrozumienie w narodzie rosyjskim, dlatego przywódca Rosji cieszy się rzeczywistym poparciem większości, a może nawet zdecydowanej większości Rosjan?

Z politycznego punktu widzenia, W. Putin ma chyba rację ograniczając demokrację, ponieważ jej wersja zachodnioeuropejska nie dawałyby szans skutecznego, sprawnego funkcjonowania w Rosji.

Idąc w tym kierunku ograniczającym, władza musiała Rosjanom coś dać w zamian, a tym czymś jest przedsięwzięcie odbudowy Wielkiej Rosji. W rezultacie Prezydent Rosji opiera swoją władzę na bogatym rosyjskim biznesie, na armii oraz propagandzie ideologicznej.

Sam jest także niezwykle bogatym człowiekiem, ponieważ w mentalności Rosjan, biedak typu Lenin, nie mógłby w braku skrajnego terroru bez poważnych przeszkód zarządzać tym krajem.

Przywódca Rosji okazuje się niezwykle sprawnym graczem, toteż, co bardziej niezadowoleni przeciwnicy ideologiczni, usiłują z niego zrobić tyrana, co moim zdaniem mija się z prawdą, podobnie zresztą jak zaborcze usiłowania…

Tadeusz Michał Nycz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *